Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Jazda na dwóch kartach z wyłącznikiem układu oczyszczania spalin

Lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali pojazd z niedziałającym układem oczyszczania spalin. Okazało się również, że kierowca wielokrotnie używał nieswojej karty kierowcy. Kontrolę przeprowadzono 9 września na autostradzie A2. Ciężarówką tą wykonywano przewóz kostki brukowej z Łowicza do Kunowic.

Inspektorzy podczas kontroli stanu technicznego pojazdu ujawnili niedozwolone urządzenie służące do symulowania prawidłowej pracy układu oczyszczania spalin (emulator AdBlue). Urządzenie to sprawia, że do atmosfery trafiają nie do końca oczyszczone spaliny. Z tego powodu zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu i zakazano kierowcy dalszej jazdy.

Podczas tej kontroli ustalono również, że kierowca wielokrotnie używał dwóch kart kierowcy. Swojej i szefa. Kierowca naruszył również przepisy o czasie pracy kierowców. Za te naruszenia kierowcę ukarano mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorcy i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.wróć