Narada Kierownictwa GITD z wojewódzkimi inspektorami w województwie lubuskim
W województwie lubuskim odbyła się narada Głównego Inspektora Transportu Drogowego wraz z kadrą kierowniczą GITD oraz wojewódzkimi inspektorami transportu drogowego z całej Polski. Naradę poprzedziły działania kontrolne na autostradzie A2.
Główny Inspektor Transportu Drogowego Robert Koźlak spotkał się z wojewódzkimi inspektorami transportu drogowego z całej Polski na Ziemi Lubuskiej. Spotkanie poprzedziły działania kontrolne, które przeprowadzone zostały w środę 22 kwietnia 2026 r. na autostradzie A2 na MOP-ie Gnilec.
Podczas tych działań inspektorzy poddali szczegółowej kontroli ciężarówki oraz samochody dostawcze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu kontrolnego i nowoczesnych technologii. Wykorzystanie Mobilnej Jednostki Diagnostycznej pozwoliło na precyzyjną ocenę stanu technicznego pojazdów, a zastosowanie preselekcyjnego systemu ważenia oraz wag przenośnych umożliwiło skuteczne eliminowanie z dróg przeciążonych pojazdów. Nadzór nad czasem pracy kierowców usprawniły anteny DSRC, które służą do zdalnej kontroli tachografów bez konieczności zatrzymywania pojazdu. Takie połączenie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i pomiarowych kluczowo wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochronę infrastruktury przed niszczeniem.
Po zakończeniu działań kontrolnych kierownictwo GITD i wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego udali się na naradę, podczas której omówiono wyniki działalności Inspekcji Transportu Drogowego w pierwszym kwartale 2026 roku, plany na kolejne miesiące oraz orzecznictwo prawne.
Z uczestnikami narady spotkał się również Marek Cebula - Wojewoda Lubuski, który przybliżył model współdziałania administracji zespolonej z wojewodą, podkreślając znaczenie współdziałania służb na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Rozmowy dotyczyły także wzmacniania potencjału sprzętowego i logistycznego Inspekcji Transportu Drogowego – formacji pełniącej kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na drogach, wskazując województwo lubuskie jako przykład efektywnego i wzorcowego działania w tym obszarze.

