Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności     Logo Biuletynu Informacji Publicznej 

Próbował uciec z pasażerami na teren wojskowy. Finał kontroli nielegalnych przewozów w Żaganiu i Żarach

Pościg na terenie wojskowym i wysokie kary finansowe to bilans uderzenia w nielegalnych przewoźników osób w Żaganiu i Żarach. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, policjanci oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, wspierani przez żandarmów z Żagania, zatrzymali kierowców, którzy nielegalnie przewozili pasażerów. Za rażące łamanie przepisów transportowych każdemu z nich grozi kara w wysokości 22 tysięcy złotych.

W piątek (8 maja 2026 r.) inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Policji przeprowadzili kolejne działania kontrolne ukierunkowane na nielegalne przewozy osób w południowej części województwa lubuskiego. Tym razem w działaniach uczestniczyli również żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania.

W wyniku przeprowadzonych kontroli służby zatrzymały dwóch kierowców, którzy oferowali płatne przejazdy, mimo że nie posiadali wymaganych licencji na transport drogowy osób. Obaj mężczyźni nie posiadali również aktualnych badań lekarskich i psychologicznych, które są niezbędne do wykonywania zawodu kierowcy. Ponadto wykorzystywane przez nich samochody były konstrukcyjnie nieprzystosowane do rodzaju świadczonych usług, co stanowi naruszenie wymogów dotyczących przewozów okazjonalnych.

Jeden z kierowców za przejazd pobrał opłatę w wysokości 70 złotych bez paragonu, za co został ukarany przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej mandatem karnym w wysokości 5 tysięcy złotych.

Drugi z kierowców nie zdążył pobrać od pasażerów opłaty, ponieważ zorientował się, że zostanie zatrzymany do kontroli. Chcąc uniknąć odpowiedzialności za wykonywanie nielegalnych przewozów próbował uciec z pasażerami w pojeździe jednocześnie namawiając ich żeby mówili, że są kolegami, a przewóz jest gratis. Kierowca wjechał na drogę, na którą nie miał prawa wjeżdżać, ponieważ znajdowała się ona na terenie wojskowym. Tam żołnierze Żandarmerii Wojskowej zajechali mu drogę uniemożliwiając ucieczkę.

Wobec obu kierowców zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Każdemu z nich grozi kara w wysokości 22 tysięcy złotych.



wróć